logo

Jak wybrać dobrego geodetę do obsługi projektu deweloperskiego?

Projekt deweloperski to niezwykle istotna część samej inwestycji. Wszelakie błędy na tym etapie mogą nieść za sobą wiele problemów podczas samej budowy. Nie zapominajmy również o konsekwencjach natury prawnej lub finansowej. Aby taki projekt sporządzić, niezbędny jest udział wielu specjalistów, w tym geodety. Dlaczego? Z jednej strony precyzyjne pomiary pozwolą ustrzec się problemów administracyjnych i prawnych (wynikających ze szczególnej ochrony rynku nieruchomości i działalności z nim związanej. Jak wybrać dobrego geodetę do obsługi projektów deweloperskich?

Kwalifikacje zawodowe

Usługi geodezyjne mogą być w Polsce świadczone przez osoby podsiadające do tego stosowne uprawnienia. Jest to jeden z tzw. zawodów regulowanych. Z perspektywy inwestora to bardzo dobra wiadomość, ponieważ po numerze przyznanych uprawnień można łatwo zweryfikować w publicznej bazie danych, czy dana osoba ma stosowne kwalifikacje i uprawnienia oraz jaki mają one zakres. Korzystanie z usług licencjonowanych geodetów zapewni inwestycji pełną zgodność formalnoprawną. Po pozytywnej weryfikacji warto także spojrzeć dokładniej na wykształcenie danego geodety oraz posiadane certyfikaty, które choć nieobowiązkowe, mogą być dodatkowym atutem danej osoby.

Doświadczenie

Oprócz licencji i kwalifikacji, geodeta powinien móc pochwalić się wcześniejszymi doświadczeniami przy podobnych projektach. Musi być także w stanie przygotować mapę na cele inwestycji o takiej skali, jaką planujemy. Warto także, aby posiadał rozeznanie w lokalnym rynku nieruchomości i znał jego charakterystykę.

Inne aspekty

Dobrą oznaką jest nowoczesny, zgodny z wymaganiami sprzęt, którego geodeta używa w swojej pracy. Nie dość, że sprzęt przekłada się na precyzję ułatwiającą sporządzenie projektu, to także świadczy o aktualnej wiedzy geodety. Natomiast końcowym kryterium, na jakie należy zwrócić uwagę, jest cena usług. W świetle powyższych informacji jest oczywistym, że nie zawsze wybranie usługodawcy o najniższej cenie będzie dobrym pomysłem. Cena powinna odpowiadać jakości usług, których potrzebujemy.

Skontaktuj się z nami

Biuro

Media społecznościowe