logo

Modelowanie 3D BIM w pracy geodety, czyli współczesne usprawnienia technologiczne w geodezji

W dobie powszechnej cyfryzacji innowacje dotarły już do wszystkich dziedzin życia, także do budownictwa i działów pokrewnych. Jednym z usprawnień technologicznych, które cieszy się sporą popularnością w geodezji, jest modelowanie 3D BIM. Na czym polega i jaką rolę odgrywa w pracy geodety?

Modelowanie 3D BIM – co warto wiedzieć?

Inteligentne modelowanie 3D, inaczej zwane BIM (ang. Building Information Modeling), to zaawansowana, nowoczesna i precyzyjna metoda ułatwiająca wykonywanie projektów budowlanych polegająca na wykorzystaniu skanerów laserowych do zbierania danych na temat właściwości określonych terenów. W teorii prezentuje się bardzo prosto – wiązki lasera skanują pewną przestrzeń, a następnie przenoszą uzyskane informacje do programu komputerowego, który tworzy trójwymiarowy obraz płaszczyzny na ekranie. W praktyce technika opiera się na zbiorze współrzędnych i ich zależnościach, a także na szczegółowej analizie geometrycznej, materiałowej i funkcjonalnej obiektu.

Modelowanie 3D BIM w pracy geodety

W jakich okolicznościach modelowanie 3D przydaje się w pracach geodezyjnych? Choćby do dokonywania pomiarów działek lub projektowania przestrzennego, ale to dopiero początek jej wszechstronnych zastosowań. Metoda BIM pozwala stworzyć interaktywną mapę budynków mieszkalnych czy gruntów użytkowych, którą można swobodnie modyfikować, analizować i interpretować bez konieczności ciągłego zaglądania do dokumentów lub raportów. Cyfrowe reprezentacje terenów da się z łatwością dostosować i udostępniać innym uczestnikom procesu budowlanego, dzięki czemu ułatwia się dokonywanie ewentualnych poprawek w razie jakichkolwiek konfliktów. 

Modelowanie 3D w geodezji zdecydowanie upraszcza zadania geodetów. Większa jakość opracowań geodezyjnych znacząco wpływa na efektywność pracy i szybkość wykonywania pozostałych czynności budowlanych. Metoda BIM umożliwia lepsze zrozumienie projektu, ale także sprawniejsze przewidywanie problemów, jakie mogą się pojawić podczas budowy.

Jeśli potrzebujesz usług z zakresu modelowanie 3D BIM w Warszawie, zachęcamy do kontaktu.

Skontaktuj się z nami

Biuro

Media społecznościowe