logo

Na czym polega geodezyjna obsługa inwestycji?

Budowa domu, rozbiórka starej nieruchomości, postawienie dobudówki na działce oraz przygotowanie projektów zabudowy działek – to tylko niektóre prace, jakie wymagają obsługi geodezyjnej. Większość inwestycji budowlanych, jakie podejmujemy na naszych działkach wymaga wsparcia geodezyjnego, które nierzadko konieczne jest na każdym etapie realizacji inwestycji. Co w takim wypadku zazwyczaj wchodzi w skład prac wykonywanych przez firmy geodezyjne? Wszystko zależy od rodzaju planowanej inwestycji.

Jakie prace wchodzą w zakres obsługi geodezyjnej inwestycji?

W przypadku większości prac budowlanych obsługa geodezyjna wymagana jest praktycznie na każdym etapie realizacji inwestycji. Na samym początku geodeta zajmuje się działek przeznaczonych pod zabudowę oraz aktualizacja terenów, na których prowadzone będą prace. Profesjonalne wsparcie geodety niezbędne jest również podczas załatwiania formalności związanych z prawną stroną inwestycji. W zakresie jego obowiązków mieści się przygotowanie niezbędnej dokumentacji oraz przygotowanie wymaganych map, które konieczne są do akceptacji projektu przez władze gminy lub miasta.

Na tym rola geodety się nie kończy. Geodeci odpowiedzialni są także pomiary mające na celu określenie ulokowania budynku, pionowości poszczególnych pomieszczeń, a także ewentualnych odkształceń terenu, na którym prowadzone są prace budowlane. Oprócz tego w trakcie realizacji inwestycji jego zadaniem jest kontrola, czy prace budowlane przebiegają zgodnie z planem.

W trakcie eksploatacji budynku do zadań geodety należy kontrola ewentualnych odkształceń. Jest to bardzo istotny punkt, ponieważ brak regularnej, profesjonalnie przeprowadzonej inspekcji może doprowadzić do katastrof budowlanych. Natomiast jeśli decydujemy się na rozbiórkę nieruchomości, rola geodety zazwyczaj ogranicza się do aktualizacji map danego obszaru.

Dla naszego własnego bezpieczeństwa powinniśmy zadbać o to, aby geodezyjna obsługa budowy stała na jak najwyższym poziomie. Dlatego też wybierając firmę geodezyjną postawmy przede wszystkim na doświadczonych specjalistów, którzy posiadają stosowne uprawnienia.

Skontaktuj się z nami

Biuro

Media społecznościowe